POZNAJEMY SUBSTANCJE W NASZYCH PRODUKTACH

 Ectoina otacza siebie, a także sąsiednie białka lub błony komórkowe warstwą wody. Struktura ta nosi nazwę „Ectoin Water Sarcophagus” co oznacza, że tworzy swoisty sarkofag ochronny. Ectoina nie wchodzi w interakcje z białkami ani nie wchodzi do komórek. Ze względu na tworzenie się warstw wody na błonach komórkowych lub lipidach, Ectoina jest w stanie ustabilizować te struktury i wspierać ich płynność. Ze względu na tę właściwość – i jest to najważniejszy czynnik, jest w stanie chronić nabłonek przed alergenami, światłem UV, zanieczyszczeniem powietrza, ciepłem lub suchością. W rezultacie stany zapalne, wywołane przez te stresowe czynniki, skóry, nosa, oczu, płuc itp., są zmniejszane.

Ectoina

Poliheksanid PHMB

Substancja ta została zastosowana klinicznie po raz pierwszy w 1994 roku. Podstawowym mechanizmem jej działania jest niszczenie struktur błon bakteryjnych poprzez wiązanie fosfolipidów błonowych. Stosowana jest jako antyseptyk ale też pełni rolę konserwantu w wielu produktach. Do dzisiaj nie wyizolowano bakterii opornych na działanie poliheksanidu. Nie wykazano również jego działania cytotoksycznego oraz toksyczności ogólnoustrojowej, a także działania alergizującego. Badania kliniczne PHMB wykazały, że w dawce 10 ppm jest dobrze tolerowany, skuteczny przeciwko MRSA i VRE (wankomycynooporne Enterococcus). PHMB może być stosowany do przemywania ran, jest odpowiedni jako antyseptyk do krytycznie skolonizowanych i zarażonych przewlekłych ran, i w połączeniu z NPWT, może być stosowany do zakropienia.

Hamamelis

 Hamamelis od stuleci był wykorzystywany jako remedium na problemy skórne i trudno gojące się rany. Zawarte kwasy fenolowe, garbniki i proantocyjanidyny usuwają nadmiar wolnych rodników, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Flawonidy działają antyoksydacyjnie. Kwas elagowy oraz lukoantocjany  uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, hamują krwawienia i krwotoki, działają przeciw wysiękowo. 

Ponadto przyśpieszają proces ziarninowania, odpowiedzialny za naturalne gojenie się ran.

Calendula ze względu na właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze znalazła zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Do kropli ocznych stosowana jest przy leczeniu stanów zapalnych spojówek i przemęczeniu oczu w tym redukcji ,,czerwonych” oczu 

Calendula